Jakie domy budujemy?

Nowy standard budownictwa – nowoczesność i energooszczędność

Wg pierwotnego postanowienia Komisji Europejskiej z 2010 roku, od 2021 roku wszystkie nowe budynki miały być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (NZEB). Staramy się rozsądnie łączyć nowe trendy w budownictwie, z ekonomicznym rozsądkiem/aspektem naszych realizacji. Naszą ambicją jest budowa domów zeroenergetycznych, czy zeroemisyjnych, ale nierzadko wiąże się to jednak z dużymi kosztami i nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. Przykładem jest tu system odzyskiwania wody deszczowej, który nie wzbudza jeszcze zainteresowania naszych klientów, ze względu na długi czas zwrotu inwestycji. W naszym rejonie geograficznym – przy tak małych opadach deszczu w Wielkopolsce system i tak głównie pobierałby wodę z wodociągu. Wierzymy jednak, że rozwój technologii i coraz większa powszechność i świadomość społeczeństw sprawi, że rozwiązania chroniące środowisko będą standardem.

Od samego początku działalności stawialiśmy na dobre ocieplenie naszych domów (aby miały małe zapotrzebowanie energetyczne), a od 2020 roku inwestujemy również w rozwiązania takie jak, np.: rekuperacja, pompy ciepła, fotowoltaika lub by te rozwiązania były łatwe do wdrożenia przez docelowych właścicieli.

W sprzedawanych przez nas lokalach robimy również bazę do tzw. inteligentnego domu – do łatwego rozbudowania. Takie rozwiązania umożliwiają zarządzanie domem przy pomocy jednego urządzenia (np. smartfona). Wykorzystanie zautomatyzowanych systemów opartych również na internecie rzeczy (IoT), oprócz komfortu mieszkania, z pewnością ogranicza zużycie energii i emisji gazów cieplarnianych.